Údržba zimních pneu

               &

    jejich vlastnosti

Vlastnosti a údržba zimních pneumatik

Rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou

Zimní pneumatiky jsou v posledních letech ožehavým tématem mnoha diskuzí. Odborníci se ovšem shodují, že používání zimních pneumatik výrazně zlepšuje jízdní vlastnosti v zimních měsících a tím podporuje bezpečnou jízdu. Jaký je tedy vlastně rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou?

Zimní pneumatiky jsou na rozdíl od svých letních sourozenců výrazně měkčí. To jim umožňuje snáze přilnout k vozovce a tím zlepšit jízdní vlastnosti a snížit brzdnou dráhu automobilu. Při nižších teplotách totiž letní pneumatiky tvrdnou a tím ztrácejí své adhezní vlastnosti. Je důležité zdůraznit, že zimní pneumatiky jsou v nízkých teplotách bezpečnější nejen na ledu a sněhu, ale i na mokrých a suchých vozovkách a na komunikacích pokrytých polorozpuštěným sněhem. To jsou v zimních měsících typické vlastnosti právě pro české silnice.

Další výraznou vlastností zimních pneu je jejich uspořádání dezénu, které je realizováno tak, aby byly zlepšeny záběrové vlastnosti. Uspořádání a tvar dezénu také zlepšují schopnost pneumatiky odvádět sníh a vodu z pod kola a také zlepšit samočistící vlastnosti.  Tím se výrazně omezuje možnost vzniku aquaplaningu.

Nejvíce znatelný rozdíl v zimních pneumatikách je brždění. Brzdná dráha se při padesátikilometrové rychlosti sníží v průměru o 8 metrů oproti letním pneumatikám. Samozřejmě přesná čísla jsou v závislosti na typu pneumaiky viz. Testy zimních pneu.

 

Údržba a skladování zimních pneumatik

Údržba při provozu

Důležitým faktorem pro správnou jízdu je tlak v pneumatikách. Je nutné si uvědomit, že tlak v pneumatikách klesá společně s teplotou. Proto je vhodné pneumatiky před zimou přeměřit ve venkovních teplotách a tlak zvýšit na hodnotu udávanou výrobcem. Pokud upravujete tlak v teple (například v garáži), je vhodné zvýšit jej o cca 0,2 barů nad hodnotu, kterou udává výrobce.

Dále můžeme pneumatiky ošetřovat speciálími přípravky, které prodlužují jejich životnost a chrání je před poškozením a nečistotami.

Skladování pneumatik

Málo kdo si uvědomuje, že skladování pneumatik má významný vliv na jejich životnost a jízdní vlastnosti. Při nesprávném uskladnění pneumatiky může dojít ke snížení životnosti až v řádech desítek procent. Existuje několik rad, jak správně skladovat pneumatiku a tím prodloužit její životnost:

  • Před uskladněním si na pneumatiku poznačte místo, na kterém se nacházela (např. levá přední). Usnadníte si tím její následné nasazení.
  • Pneumatiku důkladně umyjte a odstraňte nečistoty.
  • Skladujte pneumatiky v suchém a tmavém prostředí, kde není vysoká teplota a to ani v letním období.

Skladování na ráfku

Pneumatiky na ráfku skladujeme zavěšené na ráfcích. Doporučený tlak v pneumatikách je jeden bar.

Další možností je pnaumatiky skladovat jednu na druhé ve vodorovné poloze a několikrát během skladování změnit pozici pneumatik.

Pneumatiky neskladujeme ve svislé poloze, protože by mohlo dojít k jejich deformaci vlivem váhy ráfku, která působí na pneumatiku.

Skladování bez ráfku

Zde je situace opačná. Pneumatiky nikdy neskladujeme na sebe, protože jejich váha by mohla deformovat pneu, která jsou uložena jako spodní a nejsou spevněna ráfkem. Ideální skladování je na stojanech ve svislé poloze.

 

Rozhodli jste se pro koupi zimní pneumatiky a nevíte jak vybratu tu správnou? Poradíme vám v sekci Jak vybrat zimní pneu.

 

Partnerem této stránky jsou internetové obchody pneu-kvalitne.cz a  pneu-kvalitne.sk. Kvalitní zimní pneuelektrony a autobaterie za nejnižší ceny.

letní pneu