Jak vybírat

zimní pneu

a nenapálit se?

Jak vybrat zimní pneu

Hlavním důvodem pro nákup výbavy automobilu by měla být především bezpečná jízda a to za všech okolností a podmínek. Samozřejmě nejdůležitějším faktorem bezpečné jízdy je sám řidič a jeho schopnosti, avšak kvalitní výbava vozu patří bezesporu mezi další důležité nástroje, které mohou zachraňovat život. Zimní pneumatiky patří mezi nejdůležitější prvky výbavy automobilu pro jízdu v zimních měsících. Výběr zimních pneu však nemusí být vždy jednoduchý. Pro lepší orientaci na poli zimních pneumatik a pro podporu rozhodování v otázce "Jaké pneumatiky jsou pro mě vhodné?" jsme pro vás vytvořili stručný návod "Jak vybrat zimní pneu".

 

Kdy je vhodné provést přezutí na zimní pneu?

Obecně platí, že zimní pneumatiky získávají lepší jízdní vlastnosti při teplotách pod 7°C. Z toho vyplívá, že právě v době, kdy teploty klesnou pod zmiňovaných 7 stupňů, je vhodné provést přezutí na zimní pneu. Nicméně jak je uvedeno v sekci Vyhlášky a předpisy, na některých úsecích silnic a dálnic je povinnost používat ve stanovených obdobích zimní pneumatiky dána zákonem. Zde je samozřejmě nutné mít zimní přezutí i v době, kdy jsou teploty vyšší než 7°C.

 

Pravidlo 4x4

Při jízdě na zimních pneumatikách bychom měli dbát na jejich správné používání. Je vhodné vycházet z pravidla 4x4. Při dodržování těchto čtyř bodů se výrazně zvyšuje vaše bezpečnost:

 1. Používat stejné zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech.
 2. Mít minimální hloubku dezénu 4 mm (u automobilů do 3500 kg). Tato povinnost vyplývá i ze zákona. Více v sekci Vyhlášky a předpisy. Je důležité si uvědomit, že hloubka dezénu je nepřímo úměrná brzdné dráze automobilu.
 3. Nepoužívat pneumatiky starší čtyř let. Po této době může totiž docházet ke ztrátě vlastností materiálu, ze kterého je pneumatika vyrobena.
 4. Pneumatiky na autě používat 4 měsíce. To samozřejmě není jednoznačné, ale pouze orientační vymezení. Vždy záleží na povětrnostních podmínkách.

 

Značení zimních pneumatik

Obecné značení pneumatiky může vypadat následovně: 195/55 R16 91H

V následující tabulce naleznete vysětlení jednotlivých částí značení:

Značení Význam
Vysvětlení pro značení pneu
195 Šířka pneumatiky (v mm)
55 Profil pneumatiky (poměr šířky ku výšce pneumatiky v procentech)
R Označení stavby pneumatiky (D- diagonální, R- radiální, B- Bias belted)
16 Průměr ráfku v palcích
91 Index nosnosti
H Rychlostní index (označuje maximální konstrukční pneumatiky, H= 210 km/h)
M+S Bláto a sníh- označení zimní pneumatiky
E8 Označení v souladu se směrnicemi ECE, číslice po E označuje zemi původu (8= ČR)
TWI Indikátor opotřebení pneumatiky
Tubeless Označení pro provoz pneumatiky bez duše
Tube type Označení pro provoz pneumatiky s duší
DOT Označení pneumatiky schválené ministerstvem dopravy USA

 

Rychlostní indexy

Rychlostní indexy pneumatik
Rychlostní index P Q R S T H V W Y
Rychlost v Km/h 150 160 170 180 190 210 240 270 300

 

Indexy nosnosti

Indexy nosnosti pneumatik
Index nosnosti 84 85 86 87 88 89 90 91 92
Nosnost v Kg 500 515 530 545 560 580 600 615 630

 

Jak tedy postupovat při výběru zimních pneumatik?

 1. Zjištění vhodné doby pro přezutí - Je důležité měnit pneu ve správný čas. Přesný postup pro volbu správné doby je popsán výše.
 2. Výběr správné pneumatiky pro váš vůz - Vhodný typ pneumatiky vybírejte podle označení popsaného výše. Informace o typech pneumatik vhodných pro váš vůz naleznete v technickém průkazu vašeho vozidla.
 3. Výběr výrobce - Pneumatiky se stejnými rozměry, které jsou vhodné pro váš automobil vyrábí většinou celá řada výrobců. Jen upozorňujeme, že je vhodné vybírat kvalitní a prověřené výrobce.

 

Čemu se při výběru a používání zimních pneumatik vyvarovat?

 1. Při výběru vhodné pneumatiky je dobré kromě parametrů a ceny vybírat také prověřeného výrobce. V současné době se na trh dostávají pneumatiky z Číny. Upozorňujeme, že u těchto levných pneumatik mohou být velice zhoršené jízdní vlastnosti a také snížena doba výdrže.
 2. Při používání zimních pneu dbejte na to, aby nebyly starší 4 let a jejich dezén byl alespoň 4 mm hluboký.
 3. Pro všechny čtyři koloa nakupujte stejné pneumatiky.
 4. Dávejte pozor na rok výroby pneumatik. Mohlo by se vám stát, že kupujete nové-staré pneu.

 

Partnerem této stránky jsou internetové obchody pneu-kvalitne.cz a  pneu-kvalitne.sk. Kvalitní zimní pneuelektrony a autobaterie za nejnižší ceny.

letní pneu